Таким чином, згідно з теорією Бора, атом будь якої речовини представляє собою певну електро-механічну систему, яка складається з масивного, позитивно зарядженого ядра та легких, негативно заряджених електронів, і в якій електрони можуть знаходитись на лише певних, енергетично дозволених рівнях (стаціонарних орбітах). При цьому, за відсутності зовнішнього енергетичного збудження, електрони перебувають на найнижчих енергетично дозволених рівнях і не випромінюючи енергію, можуть перебувати на цих рівнях як завгодно довго. Поглинаючи зовнішню енергію, електрон перескакує на відповідний, більш високі енергетичний рівень. А падаючи з цього рівня – випромінює відповідний світловий фотон.
Мал.154. Схема загального устрою та “принципу дії” атома.
Потрібно зауважити, що теорія Бора пояснювала загальний устрій та «принцип дії» атома не лише на якісно-описовому рівні, а й на рівні точних кількісних розрахунків. Що правда, кількісні передбачення цієї теорії, в точності збувалися лише по відношенню до атома водню. Відносно ж інших, більш складних атомів, кількісні передбачення теорії Бора, експериментально не підтверджувались. Не підтверджувались головним чином тому, що створюючи свою теорію, Бор використовував ті інструменти (закони класичної фізики) які добре пояснювали поведінку куль, автомобілів та планет, але були практично не придатними для пояснення поведінки електронів. Умовно кажучи, Бор намагався відремонтувати мініатюрний наручний годинник, тими інструментами які були призначеними для ремонту вантажного автомобіля.
Та як би там не було, а теорія Бора стала визначним кроком на шляху розвитку науки. І не лише тому, що правильно пояснила загальний устрій та «принцип дії» атома. А й тому, що чітко окреслила той напрямок розвитку науки, який через десятиріччя призвів до створення сучасної квантової механіки.
Постулати Бора:
- В атомі, електрони можуть знаходитись лише на певних, енергетично дозволених рівнях.
- Перебуваючи на енергетично дозволеному рівні, електрон не випромінює світло.
- При поглинанні зовнішньої енергії, електрон переходить на більш високий енергетичний рівень, а при падінні з цього рівня – випромінює відповідний квант світлової енергії.
Немає коментарів:
Дописати коментар